fbpx
Categories

Rodzinne warsztaty plastyczne w ramach projektu z Koziegłów

17 i 24 października 2020 odbędą się w Częstochowie rodzinne warsztaty plastyczne w ramach projektu “Koziegłowy – zapomniany ośrodek twórczości rękodzielniczej”

CZYTAJ CAŁOŚĆ Rodzinne warsztaty plastyczne w ramach projektu z Koziegłów
 
Categories

Kulinarni mistrzowie w Żarkach

Izabela Szewczyk z Zagrody Maciejówka z Ostrowa oraz Przemysław Bialik z Żarek to osoby, zostali nagrodzeni w ramach konkursu kulinarnego organizowanego przez Stowarzyszenie Partnerstwo Północnej Jury.  Nagrody przekazano w dniu 1 października w ramach konferencji w Żarkach.

CZYTAJ CAŁOŚĆ Kulinarni mistrzowie w Żarkach
 
Categories

Industriada w Starym Młynie

26 września 2020 roku zapraszamy na industriadę w Zarkach – Stary Młyn i jego cuda czekają. Warto pójść i zobaczyć ” Naturę w przemyśle “w jurajskim wydaniu.

CZYTAJ CAŁOŚĆ Industriada w Starym Młynie
 
Categories

Narodowe Czytanie Balladyny w Zawadzie

W dniu  4 września 2020r. w Szkole Podstawowej im. 11 Listopada w Zawadzie odbyło się Narodowe Czytanie „Balladyny” Juliusza Słowackiego. Uczniowie klas IV-VIII wspólnie z nauczycielem języka polskiego Klaudią Jeznach przygotowali akcję pt. „Na tropach zbrodni”.

CZYTAJ CAŁOŚĆ Narodowe Czytanie Balladyny w Zawadzie
 
Categories

Żarecki Kirkut – powrót macew

Żeliwne macewy wracają do żareckiego kirkutu, jednego z największych w Polsce

Kolejne żeliwne macewy wracają na największy na Jurze cmentarz żydowski w Żarkach. Historia ponownie odkrywa karty, a pomagają w tym lokalnie społecznicy : Wojciech Mszyca i Piotr Zamorski. Obu fascynuje lokalna historia żarecka historia, której integralna częścią są losy i kultura miejscowej społeczności żydowskiej.

„Pan Wojciech będzie wiedział co z tym zrobić!” – powiedział nieznajomy i zostawił siostrze w Żarkach niecodzienne znalezisko. Skąd, gdzie, jak, kiedy? – nie wiadomo… – informuje Wojciech Mszyca, żarczanin, dzisiaj mieszkaniec Katowic, ale przez dekady dbający o lokalne pamiątki, w tym żydowskie ślady pamięci. – Przyniesiona żeliwna macewa jest nieduża – 34,5 x 63,5 cm, kompletna, ale z trzema „dziurami” niewiadomego pochodzenia.

Nagrobek jest poświęcony chłopcu w wieku szkolnym o imieniu Haim, który był synem rebai Zvi Hirscha. Dziecko zmarło w dniu 28.06.1906. Macewa wkrótce trafi do lapidarium żareckiego cmentarza.

Na kirkucie w 2014 r. zamontowano trzy odnalezione w Żarkach w dzielnicy Leśniów żeliwne macewy. W 2018 do lapidarium trafiła czwarta, która znajdowała się w prywatnej stodole na terenie miasteczka. Wojciech Mszyca wspólnie z brygadą UMiG zamontował ją w lapidarium. Iseec Opler z Izraela ufundował tablicę z hebrajskim tekstem, Paweł Nowakowski przytwierdził, a tłumaczenie wykonał prof. Marcin Wodziński.


Wojciech Mszyca swoje prace wykonuje społecznie. W lipcu tego roku młody mieszkaniec Żarek Piotr Zamorski rozpoczął prace przy odsłanianiu macew i uczynieniu cmentarza bardziej przejrzystym. Obydwóch panów łączy zamiłowanie do historii, lokalnego dziedzictwa oraz społecznej pracy.

Przekazy historyczne świadczą, że na żareckim kirkucie przed II wojną światową mogłoby być znacznie więcej macew. Wspomina się o około 100 takich nagrobkach. Niemcy nakazali demontaż i wywózkę na przetopienie. Po 75 latach od zakończenia wojny nadal odkrywane są pamiątki z przeszłości. Kirkut w Żarkach został założony w 1821 r. był trzecim z kolei kirkutem w Żarkach, rozciągając się – po późniejszej rozbudowie – na powierzchni 1,5 ha. Liczy ponad 110 macew. Jest największy na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W Polsce tylko w niespełna dziesięciu miejscach spotyka się macewy żeliwne, w tym w Żarkach.

Poniżej przedstawiamy zdjęcia z kirkutu w Żarkach , ich autorem jest Pan Wojciech Mszyca

Źródło : Urząd Miasta i Gminy Żarki, Wojciech Mszyca

 
Categories

27 sierpnia zapraszamy na Dzień Otwarty Żarek

27 sierpnia 2020 roku Żarki organizują Dzień Otwarty. Oto propozycja dla wszystkich chętnych do zabawy i poznania Żarek

MUZEUM DAWNYCH RZEMIOSŁ W STARYM MŁYNIE W ŻARKACH – zwiedzanie z przewodnikiem,
godz. 8.00-16.00, wejścia o pełnych godzinach, tel. 690 070 772, www.muzeumzarki.pl


WEHKUŁ CZASU NA JURAJSKIM SZLAKU – zwiedzanie z przewodnikiem ekspozycji o średniowieczu,
wizyta w dawnej kuchni i sypialni, skryptorium, obozie rycerskim, godz. 10.00 – 16.00, wejścia o
pełnych godzinach, tel. 603 770 627, www.wehikul-czasu.eu

MANUFAKTURA SŁODYCZY HOKUS POKUSS – warsztaty wytwarzania kolorowych lizaków, godz.
11.30, 13.00, 14.30. Tel. 530 815 045, www.hokuspokuss.pl


ETNO JURA – kreatywne warsztaty robienia zabawek z siana, godz. 12.00 – 16.00, wejścia o pełnych
godzinach, tel. 731 926 776, www.etnopracownia.pl


PRZEJAZDY GAZIKAMI – po jurajskich bezdrożach, godz.11.30, 13.00, 14.30, tel. 887 803 303,
www.przystanlesniow.pl


AGROSKAŁKA W PRZYBYNOWIE – zwiedzanie Skansenu Wsi Jurajskiej oraz Zwierzyńca pod Skałką,godz. 11.00-17.00, tel. 501 154 921, www.agroskalka.pl

Jak informują organizatorzy liczba miejsc jest ograniczona – należy więc wcześniej zarezerwować sobie miejsca w poszczególnych atrakcjach tego dnia. Dzień Otwarty w Żarkach dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego. Dotacja tą pozyskał Obywatelski Komitet Pamięci Narodowej w Żarkach

Źródło: Urząd Miasta i Gminy Żarki

Źródło: Urząd Miasta i Gminy Żarki

 
Categories

Kulinarne potyczki w Żarkach

W Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury w Żarkach odbył II etap konkursu kulinarnego pt. „Dziedzictwo kulinarne Partnerstwa Północnej Jury inspiracją do rozwoju przedsiębiorczości i aktywizacji lokalnej społeczności” organizowanego przez Stowarzyszenie Partnerstwo Północnej Jury. Wzięło w nim udział dwoje uczestników z Gminy Żarki – Izabela Szewczyk z Zagrody Maciejówka w Ostrowie oraz Przemek Bialik z Żarek. Pani Izabela zaprezentowała swoje danie popisowe czyli pierogi z kapustą i mięsem a Pan Przemek przystawkę w oparciu o chleb tatarczuch z kaczą pasztetówką, plastrami kalarepy w occie jabłkowym i sosem z nalewki jeżynowej, pieczonki jurajskie oraz deser lodowy z jurajskich borowików karmelizowanych w miodzie z dodatkiem ziemi jadalnej z pędów sosny i krzew z czekolady leśniowskiej

Na rozstrzygnięcie konkursu trzeba poczekać, ponieważ jury musi odwiedzić wszystkie dziewięć partnerskich gmin i dopiero wówczas wybierze laureatów.


Konkurs kulinarny jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach II Schematu Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” PROW na lata 2014-2020.

Poniżej przedstawiamy galerę zdjęć z tego wydarzenia nadesłanych nam przez Miasto i Gminę Żarki

Źródło : Miasto i Gmina Żarki

 
Categories

Dofinansowanie dla kół gospodyń wiejskich

Od 5 czerwca do 30 września 2020 roku jest możliwość składania wniosków o przyznanie dotacji na działalność kół gospodyń wiejskich. Środki na ten cel ( łącznie w tym roku – 40 mln złotych ) rozdysponowuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, i w jej biurach powiatowych należy taki wniosek złożyć.

Warunkiem podstawowym jest to, że  koło musi być zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich. Wysokość dotacji zależy od liczby członków koła :

 3 tys. zł – dla koła liczącego nie więcej niż 30 członków,

4 tys. zł – jeśli koło liczy od 31 do 75 członków

5 tys. zł  – w przypadku, gdy koło tworzy ponad 75 osób

Dotację można wydać między innymi na :

Działalność społeczno-wychowawczą i oświatowo-kulturalną w środowiskach wiejskich;

Działalność na rzecz wszechstronnego rozwoju obszarów wiejskich;

Rozwój przedsiębiorczości kobiet

Inicjowanie działań na rzecz poprawy warunków życia i pracy kobiet na wsi

Upowszechnianie i rozwijanie form współdziałania, gospodarowania i racjonalnych metod prowadzenia gospodarstw domowych

Reprezentacja interesów środowiska kobiet wiejskich wobec organów administracji publicznej

Rozwój kultury ludowej, w tym w szczególności kultury lokalnej i regionalnej

Wszelkie pozostałe informacje na temat samych wniosków i sposobu ich składania dostępne są tutaj

 
Categories

Pogrzeb Roberta Szecówki

19 czerwca br. Robert Szecówka, znany karykaturzysta, satyryk, ilustrator i animator kultury a jednocześnie Honorowy Obywatel Miasta Żarki , zostanie pochowany na Cmentarzu Grabiszyńskim we Wrocławiu.

Robert Szecówka urodził się w roku 1935 w Żarkach. Z wykształcenia architekt, w swej działalności zawodowej i artystycznej związany był ze „Szpilkami”, „Karuzelą” „Poland”. Miał stałe rubryki m.in. w „Wiadomościach“, „Wieczorze Wrocławia“. Wymyślił i zainicjował Międzynarodowy Festiwalu Karykatury „Satyrykon“ w Legnicy.

Publikował w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Francji, Holandii, Rosji i innych krajach. Jego powieść – żart literacki „Pałer” napisany 20 260 słowami wyłącznie na literę „P” w 2001 roku – została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa.

Otrzymał ponad trzydzieści nagród i wyróżnień, w tym „Premio Citta di Fano ’77” w ramach Światowego Salonu Karykatury „Montreal ’78”, „Satyrykon ’78, ’79”, Nagrodę Muzeum Karykatury w Warszawie w 1985r.

Za twórczość oraz promocję polskiej sztuki w Niemczech odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Mieszkał w Hamburgu, bywał w Żarkach. Kochał Jurę. W dniu 27 maja 2015 roku Rada Miejska w Żarkach przyznała Robertowie Szecówce tytuł Honorowego Obywatela Miasta Żarki.

Requiescat in pace

Źródło : Urząd Miasta i Gminy Żarki

 
Categories

W Żarkach zapraszają na podsumowanie ” Spotkań z historią “

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Żarkach i dr Krzysztof Tabaka
zapraszają na zakończenie cyklu „Spotkań z historią” w sezonie 2019/2020
Spotkanie : „O czym nie zapomnieć z historii?” odbędzie się
15 czerwca 2020 r., godz. 17.00 w Domu Kultury w Żarkach , w sali pamięci. 
Wstęp jest wolny a organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich miłośników historii.

 
Categories

Z dziennika przedsiębiorcy…

Będziemy w tym wpisie prezentować fragmenty z dziennika lokalnego przedsiębiorcy, prowadzącego firmę w czasach epidemii. Zapraszamy do lektury. Wpisy są autentyczne. Jest więc to niejako dokument czasu, w jakim przyszło nam żyć

7 czerwca 2020

O 5:30 obudził mnie głośny śmiech dochodzący z podwórka sąsiadów mieszkających od strony naszej sypialni.  Lekko byłem zaniepokojony, więc postanowiłem sprawdzić czy wszystko jest w porządku. Wyszedłem na ulicę i dojrzałem pod zadaszeniem na sąsiedzkim podwórku dzieci biwakują  na trampolinie. Miały rozłożoną pościel i śpiwory . Widocznie tak ich wciągnęła rozmowa, że nie spostrzegły się kiedy minęła noc. Na śniadanie przygotowałem tym razem kiełbaskę z cebulką. Pyszne, przysmażona cebulka a na niej polska kiełbasa góralska – mniam,mniam. Wrzucilem mięso kupione w sobotę do garnka, zerwałem włoszczyznę z ogródka  i  wstawiłem rosół . Pogoda tego dnia była niestabilna. Burza chodziła dookoła. Po południu pojechaliśmy do brata mojej żony na skromne urodziny mojej chrześnicy. Kilka dni temu skończyła osiemnaście lat, ale niestety  rodzice zważywszy na fakt  pandemii, osiemnastkę przełożyli na przyszły rok, organizując mikro przyjęcie urodzinowe ,zapraszając osobno poszczególnych członków rodziny ,tak aby nie było jednorazowo więcej niż dziesięć osób. O dwudziestej w Kamienicy Polskiej zerwał się silny wiatr i na telefonie wyświetlił się alert pogodowy. Po chwili otrzymaliśmy zdjęcia z Poraja gdzie spadł potężny grad wielkości kurzych jaj. Natychmiast zdecydowaliśmy się wracać do domu. Jadąc z powrotem gdzieś na wysokości Jastrzębia dorwał nas silny wiatr i z nieba lał deszcz jakby oberwała się chmura. Rondo w Poraju tonęło a ulicą płynęła rzeka. Ze studzienek tryskały gejzery, pioruny rozświetlały pokryte czarną chmurą niebo. Dawno nie pamiętam takiej nawałnicy, wiatru, gradu na przemian z deszczem i tak potężnych wyładowań atmosferycznych. Błyskawice świeciły na niebie, jak sztuczne ognie w Zakopanem,  w trakcie nocy sylwestrowej. Po prostu istny Armagedon.Podjeżdżając do domu zauważyliśmy, że na całej ulicy nie ma prądu. Wyszedłem z auta i od razu wpadłem do głębokiej po kostki kałuży. Obok widać było lód leżący w klombach i pomiędzy kamieniami. Poszliśmy z Maciejem ratować warzywa, ale nie było już co ratować. Grad zmiażdżył rzodkiewki i zniszczył cały ogródek, od porzeczek począwszy, na pomidorach skończywszy. Szkoda – tyle pracy. Moni kwiatuszki  także doszczętnie zniszczone. Przetrwała tylko jedna róża, która schowała się pod sosenką. No cóż, jak jest dobrze i tylko dobrze to jest niedobrze… . W środę lub najbliższą sobotę pojedziemy na rynek do Żarek, kupimy parę nowych sadzonek do ogródka. Może jeszcze zaowocują w tym roku i dadzą plony.

CZYTAJ CAŁOŚĆ Z dziennika przedsiębiorcy…
 
Categories

Koncert Starego Dobrego Małżeństwa w Myszkowie – zmiana terminu

UWAGA! Koncert Starego Dobrego Małżeństwa w Myszkowie zaplanowany na 2020-05-30 godz. 18:00 został przełożony na 2020-11-07, godz. 18:00

Tak więc zespól zagra nie 30 maja 2020 roku jak pierwotnie planowano a dopiero 7 listopada 2020 , dalej jednak w myszkowskim Miejskim Domu Kultury. Koncert rozpocznie się o godzinie 18 . Organizatorami tego wydarzenia są : Agencja Artystyczna Start , Miejski Dom Kultury i …Stare Dobre Małżeństwo.

W zasadzie nikogo specjalnie nie trzeba zachęcać do udziału w tym artystycznym projekcie, bo klasa wykonawcy mówi sama za siebie, warto tylko przypomnieć, że – jak piszą fani zespołu, na stronie tego wydarzenia na Facebooku :

” Stare Dobre Małżeństwo to najbardziej rozpoznawalny zespół z kręgu piosenki poetyckiej i ballady folkowej w Polsce, od przeszło trzech dekad prowadzony przez Krzysztofa Myszkowskiego – charyzmatycznego pieśniarza, kompozytora i autora o studenckim rodowodzie. Występy tej legendarnej formacji stanowią atrakcję koncertową na niespotykaną dotąd skalę. Stare Dobre Małżeństwo regularnie zapełnia największe i najbardziej prestiżowe sale koncertowe w kraju. Publiczność zespołu dojrzewając z nim, podąża wiernie jego śladem, co stanowi wartość najwyższą z możliwych “

Jednym słowem, nie ma wyjścia – zapraszamy na koncert 🙂

7 listopada 2020 , Miejski Dom Kultury w Myszkowie, godzina 18.00

Bilety dostępne na www.kupbilecik.pl

A strona wydarzenia z dokładnymi informacjami o nim tu

 
Categories

Nawiedzony dom w Myszkowie

Nawiedzony dom w Myszkowie. Kolejna legenda budząca grozę, kolejne, jedno z najbardziej rozpoznawalnych, rzekomo nawiedzonych miejsc w Polsce. Mówi się, że mieszkają tam upiory, mówi się, że zjawy pojawiają się tam po zapadnięciu zmroku. Że jest to ich siedziba. Czy to prawda? Czy dom jest kolejną z legend rozpowszechnianą przez lokalnych mieszkańców i internautów?