Bezpłatna mammografia w Myszkowie
Ważna informacje dla Pań – będzie możliwość skorzystania z bezpłatnych badań mammograficznych !
CZYTAJ CAŁOŚĆ Bezpłatna mammografia w MyszkowieWażna informacje dla Pań – będzie możliwość skorzystania z bezpłatnych badań mammograficznych !
CZYTAJ CAŁOŚĆ Bezpłatna mammografia w MyszkowieW naszym Myszkowie będzie realizowany projekt VAPE – Virtual Air Pollution Experience, czyli tłumacząc na język polski : “W jaki sposób wirtualne multisensoryczne doświadczenie wpływa na zachowania środowiskowe?”
CZYTAJ CAŁOŚĆ Virtual Air Pollution Experience w MyszkowieW czwartek – 15 października 2020 roku o godzinie 12:00 w Miejskim Domu Kultury w Myszkowie, ogłoszono wyniki konkursu SARP nr 994 na koncepcję architektoniczną rewitalizacji Centrum Myszkowa
CZYTAJ CAŁOŚĆ Konkurs na koncepcję architektoniczną rewitalizacji Centrum MyszkowaI Sesja Młodzieżowej Rady Miasta w Myszkowie już niedługo
CZYTAJ CAŁOŚĆ Młodzieżowa Rada Miasta w MyszkowieOd 10 października 2020 roku zasady ze strefy żółtej zostają rozciągnięte na cały kraj. Poniżej dokładna informacja o obowiązujących zasadach walki z koronawirusem na terenie całego kraju
CZYTAJ CAŁOŚĆ Nowe zasady walki z epidemią od 10 października ! Ważne !24 i 25 września 2020 roku były ciężkimi dniami dla mieszkańców ulicy Sikorki w myszkowskiej dzielnicy Mrzygłódka. Na pobliskie pola zaczęto bowiem przywozić szlam z oczyszczalni ścieków. Tylko u nas fotorelacja z tego bulwersującego wydarzenia i działania radnych w tej sprawie.
CZYTAJ CAŁOŚĆ Co się dzieje przy ulicy Sikorki ? Aktualizacja.Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozpoczęło już nabór wniosków do kolejnej ( na 2021 rok ) edycji programu Maluch+ . W aktualnej puli do rozdania jest 450 milionów złotych ! Dziś wiemy już, że władze Myszkowa nie zamierzają brać udziału w kolejnej edycji tego programu.
CZYTAJ CAŁOŚĆ W Myszkowie nie będzie Malucha +27 sierpnia 2020 roku Rada Miasta Myszkowa nie uchwaliła absolutorium ani wotum zaufania dla burmistrza Włodzimiera Żaka. Jak wyglądała sesja i jak głosowali radni – można przeczytać w tym naszym artykule
Wczoraj – 28 sierpnia przedstawiliśmy część pierwszą argumentów radnych – którzy glosowali przeciwko przyznaniu absolutorium i wotum zaufania burmistrzowi , można o tym przeczytać tutaj :
Dziś, w drugiej części naszego artykułu spróbujemy pokazać co jeszcze w działaniach Pana Włodzimierza Żaka, jako burmistrza Myszkowa negatywnie oceniają radni, glosujący ” przeciwko ” niemu. Posłużymy się znowu powszechnie dostępnymi materiałami z sesji Rady Miasta, cytując wyjątki z przemówienia radnego myszkowskiego Pana Tomasza Załęckiego.
Radni Klubu Prawa i Sprawiedliwości zarzucili burmistrzowi ze źle zajmuje się miejskimi drogami, a i rozbudowa i modernizacja miejskiej sieci wodociągowej, mówiąc kolokwialnie po prostu ” leży ”
Gorzko zabrzmiały słowa :
Kolejnym przykładem Pańskiej indolencji jest niszczejący budynek Internatu przy Zespole Szkół nr 2 na Będuszu. Planów wobec tego budynku było wiele. Niestety, nie powstały tam, ani mieszkania komunalne, ani tak potrzebne seniorom w naszym regionie Centrum Medyczne. A była taka możliwość. Starostwo Powiatowe zwróciło się do Miasta o przekazanie tego budynku w użytkowanie i zadeklarowało, że urządzi tam Centrum Medyczne dla potrzebujących. Starosta Kołodziejczyk osobiście o to zabiegał. Niestety, stan obecny jest taki, że budynek nie został przekazany Starostwu i po prostu niszczeje. Nie dość, że nie potrafi Pan sam działać, to torpeduje Pan dobre pomysły Starostwa.
A jeszcze dobitniej, te poświęcone MTBS :
Sprawa, która całkowicie przez Pana została zaniedbana, to MTBS. Podejmował Pan pozorowane działania mnożąc spotkania, z których nic nie wynikało. Zatrudnił Pan nawet Inspektora nadzorującego spółki miejskie. Co z tego, skoro przez ponad 10 miesięcy nie został przez niego przygotowany nawet raport, nie wspominając o programie naprawczym. Nic Pan nie zrobił żeby wyprowadzić Spółkę z impasu. Niekompetencja i nieudolność. Tymi dwoma słowami można określić Pana działania na rzecz spółek miejskich
Radny Tomasz Załęcki skrytykował także brak zaangażowania miasta w liczne rządowe programy pomocowe :
Miasto nie przystąpiło do rządowych programów wsparcia: Maluch Plus, Senior Plus czy Mieszkanie Plus, a przecież udział Myszkowa w tych programach znacząco mógłby podnieść jakość życia w naszym mieście.
Gdy pytaliśmy o przystąpienie do programu Senior Plus powiedział Pan: “Miasto nie zamierza składać wniosku projektowego, bo nie ma lokalu, który można by przeznaczyć dla myszkowskich seniorów. Nie ma też pieniędzy by lokal taki kupić bądź wynająć.”
Tak samo było z odpowiedzią na pytanie o nieprzystąpienie do programu Maluch Plus: ”Stanowisko władz miasta jest takie, że obecnie istniejące rozwiązania w tej kwestii zupełnie są wystarczające“. Szkoda tylko, że to co wystarcza Panu Burmistrzowi, zupełnie nie wystarcza jego Mieszkańcom.
A najbardziej kompromitująca była Pańska odpowiedź ws. przystąpienia do programu Mieszkanie Plus. Powiedział Pan : “Miasto nie będzie w nim partycypować bo ma inne pomysły na gospodarkę mieszkaniową w Myszkowie“. Tak więc nowych budynków nie ma, a miasto ma za to iluzoryczną koncepcję na ich budowę. Jest Pan, Panie Burmistrzu niezwykle konsekwentny w nieprzystępowaniu do rządowych programów, które mogłyby być ogromną szansą dla rozwoju Myszkowa.
Poruszono także sprawy słynnej modernizacji alei Wolności i ulicy Krasickiego, oraz braku działań nakierowanych na rozwinięcie w mieście strefy ekonomiczniej. Radni Klubu Prawa i Sprawiedliwości wyrazili też ubolewanie dotyczące złej współpracy , ich zdaniem, burmistrza z Klubem :
I ostatnia sprawa, to brak współpracy z Klubem Radnych Prawa i Sprawiedliwości. Traktuje Pan Burmistrz opozycję jak zło konieczne, nie szuka Pan kompromisów, nie uwzględnia naszych wniosków, nie konsultuje zmian w budżecie, zwołuje Pan nadzwyczajne sesje ws. przesunięć budżetowych i chce Pan działać poprzez politykę faktów dokonanych.
Niejednokrotnie zmiany w budżecie są formułowane w sposób perfidny. Tak było w przypadku propozycji przesunięcia środków w budżecie miasta z wnioskowanych przez opozycyjne kluby projektów remontu dróg przy ul. Zielonej i Małej Szpitalnej na realizację projektu modernizacji Miejskiego Domu Kultury, na który środki ministerialne udało się pozyskać dzięki wsparciu Europoseł Jadwigi Wiśniewskiej. To wyjątkowe kuglarstwo z Pana strony. Poprzez takie działania nie buduje Pan mostów.
W efekcie burmistrz Włodzimierz Żak wyszedł z sesji bez absolutorium i wotum zaufania. Jak dalej będą toczyć się jego losy jako burmistrza naszego miasta ? Będziemy śledzić tę sprawę i na bieżąco Państwa informować.
27 sierpnia 2020 roku, myszkowska rada miasta nie udzieliła absolutorium ani wotum zaufania burmistrzowi naszego miasta Włodzimierzowi Żakowi.
CZYTAJ CAŁOŚĆ Burmistrz Myszkowa bez wotum zaufania i absolutorium – część 1Dziś, 27 sierpnia 2020 roku, na XXVIII sesji Rady Miasta w Myszkowie doszło do wydarzenia, którego chyba nikt się nie spodziewał. Radni po wnikliwej analizie finansów miasta, jego aktualnej sytuacji społecznej, gospodarczej i kulturalnej postanowili nie udzielić Włodzimierzowi Żakowi absolutorium i nie dać mu wotum zaufania.
CZYTAJ CAŁOŚĆ Co dalej z burmisztrzem Włodzimierzem Żakiem ?25 sierpnia 2020 roku zainaugurowano projekt „Pod biało-czerwoną”, ktory zakłada sfinansowanie przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej zakupu masztów i flag w każdej z gmin w Polsce, której mieszkańcy dołączą do projektu. Inicjatywa zakupu masztu i flagi zależeć będzie od mieszkańców.
Aby wziąć udział w akcji, należy zebrać odpowiednią liczbę głosów poparcia online za pomocą tego serwisu. Głos poparcia dla inicjatywy zakupu masztu i umieszczonej na nim flagi, która będzie dumnie eksponowana w centralnym miejscu gminy, mogą oddawać jej mieszkańcy.
Ile głosów potrzeba by, lokalna społeczność otrzymała flagę ? Jak informują nas strony rządowe :
– dla gmin do 20 000 mieszkańców – 100 głosów;
– dla gmin powyżej 20 000 do 100 000 mieszkańców – 500 głosów;
– dla gmin powyżej 100 000 mieszkańców – 1000 głosów.
Zaproponowany sposób zbiórki głosów poparcia online zakłada połączenie tradycji z nowoczesnością. Jest jednocześnie całkowicie bezpieczny dla chcących się zaangażować w zbiórkę, co w dobie pandemii ma kluczowe znaczenie.
Cele projektu są jasne, tak o nich piszą organizoatorzy :
„ Pod biało-czerwoną” to projekt, który ma zjednoczyć nasz kraj i jego mieszkańców. Nie tylko uhonoruje Poległych za wolność i niepodległość naszej Ojczyzny, ale także zachęci do patriotycznych postaw i dumy z bycia Polakami. Ta patriotyczna inicjatywa, realizowana pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, będzie się opierała o zapał i działanie mieszkańców naszych Małych Ojczyzn. Celem projektu jest także godne upamiętnienie zwycięstwa wojsk Rzeczypospolitej nad armią bolszewicką w Bitwie Warszawskiej 1920 roku. Umieszczenie flagi na maszcie w wyjątkowym miejscu to dowód na to jak ważne są symbole narodowe w życiu Polaków. Te, za które życie w walce o wolność Ojczyzny poświęcali nasi przodkowie. Mamy nadzieję, że angażując mieszkańców naszego kraju, zachęcimy ich do refleksji zarówno nad samym patriotyzmem jak i przyszłością Polski. 100-lecie wiktorii odniesionej w Bitwie Warszawskiej stanowi ku temu doskonałą okazję. Dzięki projektowi chcemy także budować wspólnotę i wzmacniać ideę zaangażowanego społeczeństwa obywatelskiego. Niech biało-czerwona dumnie, przez cały rok, powiewa w sercach naszych małych Ojczyzn! ”
Jak zostać lokalnym koordynatorem projektu ? Trzeba wejść na ten link i wysłać swoje zgłoszenie
A tak wygląda harmonigram akcji :
25.08.2020
ogłoszenie projektu przez Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego (100. Rocznica zakończenia Bitwy Warszawskiej)
11.11.2020
termin końcowy zbiórki głosów poparcia
29.11.2020
ogłoszenie wyników zbiórki i opublikowanie listy gmin objętych programem ,,Pod biało-czerwoną’’
Przedstawiamy jeszcze dokładny regulamin projektu :
Nasi stali czytelnicy pamiętają zapewne optymistyczny w swej wymowie artykuł z lutego 2020 roku, o radnym Tomaszu Załęckim i jego staraniach o rozbudowę i modernizację myszkowskich wodociągów.
Wydawałoby się, że tylko kwestią czasu ( i to krótkiego ) jest rozpoczęcie prac budowlanych we wskazanych, w artykule, uchwałach radnych i innych dokumentach lokalizacjach. Czas płynął, ale postęp prac był jakby niewielki.
31 lipca 2020 roku radny Tomasz Załecki postanowił w interpelacji ( a w zasadzie – interpelacjach , bo złożył ich cały zestaw – oddzielnie dla każdej ulicy ) zapytać władze miasta Myszkowa o postęp prac. Interpelacje dotyczyły inwestycji pod nazwą “ Rozbudowa sieci wodociągowej – ul. Paderewskiego, Projektowana, Mikołaja Reja, Nierada, Koziegłowska, Letniskowa, Rymarska, Murarska, Pawia, Strusia, Słowicza, Zacisze, Towarowa oraz innych miejsc gdzie nie ma dostępu do wodociągu “.
Niestety, czytając odpowiedź, jakiej udzielono Panu Załęckiemu, widać wyraźnie , że wszyscy, którzy cieszyli się na rychłą rozbudowę sieci wodociągowej w naszym mieście , muszą uzbroić się jeszcze w cierpliwość. Większość prac bowiem w tym zakresie utknęła na etapie deklaratywno – projektowym. Miasto chce zbudować wodociąg, miasto pracuje nad dokumentacją. No i w zasadzie tyle. Może nawet coś zrobiono, ale piszą władze miejskie o tym tak enigmatycznie, że trudno wyrobić sobie w tej sprawie jednoznaczne zdanie. Z jednym wyjątkiem – przy ulicy Reja wodociąg jest, ale …nie przyłączono do niego żadnego użytkownika. Taki obraz wyłania się z pisma, które udostępnia na swoim BIP Miasto Myszków
Zacytujmy jednak fragment wpisu, który na swojej stronie internetowej www.zalecki.pl umieścił radny Tomasz Załęcki :
” Przy ulicy Reja inwestycję według władz Myszkowa zrealizowano już w roku 2019 …tyle że nie podłączono do sieci żadnej posesji. Nie wiem jak to w sumie skomentować.
Przy ulicy Nierada – nic nie zrobiono. Powody są co najmniej dziwne – brak aktualnej dokumentacji projektowej ( dlaczego jej nie ma- wypadałoby zapytać , skoro wodociąg jest planowany ) oraz … wycofanie się mieszkańców z współfinansowania inwestycji. Innymi słowy – wodociągu nie będzie bo ani miejska spółka wodociągowa ani mieszkańcy nie maja na to środków.
Inwestycja przy ulicach : Strusiej, Koziegłowskiej i Letniskowej – zobowiązano władze ZWiK do rozmów z Gminą Koziegłowy. W listopadzie 2019. Mamy sierpień 2020 i nic jak się wydaje nie jest zrobione.
Ulice : Towarowa i Zacisze : zlecane są ” sukcesywnie ” prace nad dokumentacja projektową. Czyli – na razie nic prawie nie zrobiono. Jako dodatkową przeszkodę obiektywną podano PKP PLK S.A , które nie zgadzają się na prace na ich terenie. Czy coś w tej sprawie zrobiono ? Nie wiadomo , bo w piśmie z Urzędu Miasta Myszkowa nic takiego nie ma.
Niejasna jest też odpowiedź dotycząca ulic : Słowiczej, Pawiej, Paderewskiego, Rymarskiej, Murarskiej i Projektowej. Nie wiadomo bowiem co już tam zrobiono a co jeszcze jest do zrobienia. ”
Polecamy państwu zapoznanie się z całym wpisem Pana Radnego Tomasza Załęckiego – jest on dostępny tutaj. Wypada mieć nadzieję, że kolejne interpelacje radnego i artykuły prasowe, oraz presja mieszkańców zmotywują władze naszego miasta do przyspieszenia prac nad tą jakże potrzebną Myszkowowi inwestycją
Przypominamy, że zniesienie przez rząd części obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa, nie zwalnia z przestrzegania pozostałych nakazów. W trosce o życie i zdrowie mieszkańców policjanci podczas pełnionych służb będą prowadzić wzmożone kontrole na ulicach gmin, miast i powiatów. Funkcjonariusze będą stanowczo reagować na wszelkie zachowania lekceważące obowiązujące przepisy. Za rażące naruszenia zasad bezpieczeństwa grożą wysokie mandaty karne, a nawet kary administracyjne.
OGRANICZENIA W PRZEMIESZCZANIU SIĘ
1,5 metry – minimalna odległość między pieszymi
Wprowadzamy obowiązek utrzymania co najmniej 1,5-metrowej odległości między pieszymi.
Wyłączeni z tego obowiązku są:
ZASŁANIANIE UST I NOSA W MIEJSCACH PUBLICZNYCH
Obowiązek dotyczy: noszenia maseczek lub innego rodzaju zasłaniania ust i nosa w sytuacji, gdy nie można zachować 1,5-metrowej odległości od innych.
Na czym polega? Usta i nos musisz zasłonić w przestrzeni otwartej, gdy nie masz możliwości zachowania 1,5 metrów odległości od innych, a także w przestrzeni zamkniętej – np. w sklepach, w komunikacji zbiorowej.
Maseczkę trzeba wciąż obowiązkowo nosić m.in.:
Wyjątki. Gdzie nie trzeba zakrywać ust i nosa?
Szczegółowe informacje i aktualne przepisy można znaleźć na stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus
Poniżej znajdziecie Państwo aktualny stan zagrożenia epidemiologicznego w powiecie myszkowskim
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przedłużyła do 17 sierpnia nabór wniosków w programie „Premie dla młodych rolników”. Warto się zastanowić się nad ta propozycją bo można uzyskać około 150 000 PLN na prowadzenie gospodarstwa lub przygotowanie do sprzedaży wytwarzanych w nim produktów rolnych. Minimum 70% premii należy przeznaczyć na inwestycje w środki trwałe. W programie wziaść mogą udział rolnicy którzy :
w dniu złożenia wniosku mają nie więcej niż 40 lat;
Dokładne informacje dostępne są tutaj
Źródło : ARiMR
Jak informują władze Myszkowa remontowane są w całości lub części myszkowskie drogi i ulice : Żniwna, Żareckiej, Nierada ( 370 metrów ), Folwarczna ( 700 metrów ), Armii Krajowej, Zielona (od ul. Sucharskiego do przepustu), Ceramiczna (od 9B do 11E), Rolnicza, Wesoła, Odlewnicza-Hutników, Różana, Ustronie-Chabrów, Boczna i Projektowana.
Dokładne informacje dostępne są tutaj
Źródło: Urząd Miasta i Gminy Myszków
1 sierpnia 2020 roku o godzinie 17 na terenie Myszkowa usłyszymy syreny alarmowe . Stanie się tak w ramach przeprowadzania krajowy trening sprawności syren alarmowych wykorzystywanych w systemie ostrzegania i alarmowania ludności. Test upamiętni jednocześnie obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
W ramach treningu emitowany będzie dźwięk ciągły trwający trzy minuty – oznaczający odwołanie alarmu.
Źródło: Urząd Miasta i Gminy Myszków
Tauron planuje wyłączenia prądu w naszym powiecie. Są one spowodowane aktualnymi pracami modernizacyjnymi, remontowymi i naprawczymi
2020-07-15, 08:00-18:00 Poraj, ul. Nadrzeczna oprócz 5, 7, 9 i 11, ul. 3-go Maja od 81 do 133 i od 78 do 124, ul. Nowa.
2020-07-15, 09:00-12:00 Jaworznik, ul. Kielecka 16, 22, 23, 25, 27, 31, ul. Źródlana 7a, ul. Myszkowska 1.
2020-07-16, 07:00-08:00 Myszków, ul. Ceramiczna od 1 do 19A i od 2 do 10.
2020-07-16, 07:00-17:00 Myszków, ul. Ceramiczna od 10D do 20 i od 21B do 25C oraz od 29 do 33, ul. Tuwima, ul. Słowackiego od 70 do 80.
2020-07-16, 08:00-18:00 Poraj, ul. Nadrzeczna oprócz 5, 7, 9 i 11, ul. 3-go Maja od 81 do 133 i od 78 do 124, ul. Nowa.
2020-07-16, 09:00-12:00 Pińczyce, ul. Ogrodowa od 1 i 2 do 57 i 50, ul. Wiśniowa 1, ul. Kasztanowa 1 i 2, ul. Świerkowa od 1 i 2 do 9 i 6.
2020-07-16, 17:00-18:00 Myszków, ul. Ceramiczna od 1 do 19A i od 2 do 10.
2020-07-17, 07:30-08:00 Koziegłowy, ul. Rycerska, ul. Zielona, ul. Zamkowa Gimnazjum, Szkoła Podstawowa, Liceum, Dom Nauczyciela, Pawilon Handlowy, GS, Tp SA, ul. Warszawska od ul. Zamkowej do ul. Częstochowskiej, Ośrodek Zdrowia, Apteka, Przedszkole, ul. 3-Go Maja od 13 do 37, Policja.
2020-07-17, 15:00-15:30 Koziegłowy, ul. Rycerska, ul. Zielona, ul. Zamkowa Gimnazjum, Szkoła Podstawowa, Liceum, Dom Nauczyciela, Pawilon Handlowy, GS, Tp SA, ul. Warszawska od ul. Zamkowej do ul. Częstochowskiej, Ośrodek Zdrowia, Apteka, Przedszkole, ul. 3-Go Maja od 13 do 37, Policja.
2020-07-20, 12:00-15:00 Myszków, ul. 1- Maja 126.
Mieszkańców prosi się o zabezpieczenie urządzeń elektrycznych i przygotowanie się do wyżej wymienionych przerw w dostępie do energii elektrycznej.
Źródło : Tauron Dystrybucja
3 lipca 2020 roku na oficjalnej stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy Myszków ukazała się informacja o tym, że niestety nie będzie w roku bieżącym realizowana procedura VI edycji budżetu partycypacyjnego.
Władze miasta tłumaczą to szeregiem przyczyn o charakterze, nazwijmy to , obiektywnym : zmniejszonymi możliwościami finansowymi Myszkowa, niemożnością ( w związku z obostrzeniami sanitarnymi ) przeprowadzenia wymaganych prawem procedur dotyczących konsultowania wniosków, ich prezentacji i omawiania.
Z komunikatem władz miasta Myszkowa można się zapoznać tutaj
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Myszkowie rozpoczął akcję ” Lato z MOSiR-em ” . W lipcu ma on przebiegać według poniższego harmonogramu…
CZYTAJ CAŁOŚĆ Lato w Myszkowie
Statystyka publiczna zapewnia rzetelne, obiektywne i systematyczne informowanie społeczeństwa, organów państwa i administracji publicznej oraz podmiotów gospodarki narodowej o sytuacji ekonomicznej, demograficznej, społecznej oraz środowiska naturalnego. Wypełnienie tego zobowiązania gwarantuje m.in. realizacja spisów rolnych.
Wyniki spisu rolnego są jedynym źródłem, które pozwala dokładnie scharakteryzować polskie rolnictwo. Służą władzom lokalnym i centralnym do podejmowania trafnych decyzji strategicznych, opartych na analizie danych.
Obowiązek realizacji spisów nakłada na państwa członkowskie Unii Europejskiej rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, jak również wynika on z rekomendacji FAO, zawartych w dokumencie pn. Światowy program spisów rolnych rundy 2020 r. W państwach członkowskich ONZ pełne badanie realizowane jest raz na 10 lat i obejmuje wszystkie gospodarstwa rolne. Poprzedni Powszechny Spis Rolny odbył się w Polsce w 2010 r.
Najbliższy Powszechny Spis Rolny będzie prowadzony w całej Polsce od 1 września do 30 listopada 2020 r., według stanu w dniu 1 czerwca 2020r.
Należy zgłosić się do swojego urzędu gminy, do dnia 8 lipca 2020 Procedura starania się o funkcję rachmistrza spisowego wygląda następująco :
Uwaga : rachmistrze otrzymają przewidziane przepisami wynagrodzenie
Dokładniejsze informacje są dostępne na stronie internetowej Powszechnego Spisu Rolnego 2020 oraz na stronach internetowych gmin, w których Państwo mieszkacie
Źródło : Główny Urząd Statystyczny
Od 5 czerwca do 30 września 2020 roku jest możliwość składania wniosków o przyznanie dotacji na działalność kół gospodyń wiejskich. Środki na ten cel ( łącznie w tym roku – 40 mln złotych ) rozdysponowuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, i w jej biurach powiatowych należy taki wniosek złożyć.
Warunkiem podstawowym jest to, że koło musi być zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich. Wysokość dotacji zależy od liczby członków koła :
3 tys. zł – dla koła liczącego nie więcej niż 30 członków,
4 tys. zł – jeśli koło liczy od 31 do 75 członków
5 tys. zł – w przypadku, gdy koło tworzy ponad 75 osób
Dotację można wydać między innymi na :
Działalność społeczno-wychowawczą i oświatowo-kulturalną w środowiskach wiejskich;
Działalność na rzecz wszechstronnego rozwoju obszarów wiejskich;
Rozwój przedsiębiorczości kobiet
Inicjowanie działań na rzecz poprawy warunków życia i pracy kobiet na wsi
Upowszechnianie i rozwijanie form współdziałania, gospodarowania i racjonalnych metod prowadzenia gospodarstw domowych
Reprezentacja interesów środowiska kobiet wiejskich wobec organów administracji publicznej
Rozwój kultury ludowej, w tym w szczególności kultury lokalnej i regionalnej
Wszelkie pozostałe informacje na temat samych wniosków i sposobu ich składania dostępne są tutaj
Tak to czasem bywa, że sprawy na pozór proste nie podlegają logicznemu wyjaśnieniu, a tam gdzie wydaje się, że proste i jasne myślenie pomoże rozwiązać problem, urzędnicy w dziwny sposób go komplikują. Tak właśnie jest z ulicą Ignacego Krasickiego w Myszkowie, która czasem wydaje się być tylko zwykłą, długą co prawda ale jednak ulicą, a czasem, w dokumentach i urzędniczej nowomowie zamienia się w całe osiedle. Oto jej historia.
Władze miasta Myszkowa planują w rejonie tej ulicy ( a może w rejonie mitycznego osiedla Krasickiego – trudno jednak to sensownie wyjaśnić, wobec urzędniczej nielogiczności ) inwestycję, pod szumną nazwą : “ „Budowa dróg na terenie osiedla mieszkaniowego przy ul. Krasickiego” w Myszkowie “. Sama rozbudowa miejskiej infrastruktury drogowej nie jest rzeczą złą, w tym wypadku jednak mamy do czynienia z paroma zagadnieniami wymagającymi chyba dogłębnej analizy i wyjaśnienia.
Spójrzcie najpierw na mapę poniżej. Widać na niej rejon ulicy Krasickiego w Myszkowie. Na czerwono i pomarańczowo zaznaczona jest planowana inwestycja, na żółto sieć uliczek , nazwijmy je “ wewnętrznych “ przylegających do niej, na zielono zaś – sama , główna ulica.
Pierwsze nasuwające się tu zagadnienie to “ osiedle Krasickiego “ ( a może przy ulicy Krasickiego – bo i takie nazewnictwo się tu pojawia ). Sprawa jest niejasna, gdyż patrząc na tę okolicę trudno dopatrzeć się tu typowego osiedla. Oczywiście możecie powiedzieć drodzy czytelnicy, że po prostu się czepiamy. I czy coś jest ulicą , czy osiedlem – jaka zwał tak zwał, skoro są domy, mieszkają w nich ludzie, a ci ludzie oczekują na drogi , to to jest najważniejsze. Może i tak. Ale gdy chodzi o sprawy publiczne, wszystko powinno być jasno określone i akuratne. Ulica powinna pozostać ulicą, osiedle osiedlem. Tak, żeby każdy mógł się w prosty sposób zorientować w urzędowych sprawach. Im jaśniej bowiem pod latarnią, tym dla spraw samorządowych lepiej. No i inaczej wygląda, gdy inwestuje się w jedną ulicę a inaczej gdy w całe osiedle. Musi być więc jasne, co jest czym. Na naszej mapie miasta.
Drugi problem sprowadza się do tego, co rozumiemy pod pojęciem “ drogi“, a więc w istocie do celowości zakresu inwestycji. Jeśli bowiem widzimy w marzeniach ładnie wyasfaltowaną lub wybrukowaną sieć osiedlowych uliczek to … możemy się rozczarować. Przy ulicy Krasickiego jest co prawda około 40 mniejszych lub większych ciągów drogowo – pieszych, inwestycja ma jednak dotyczyć … tylko 2 ( słownie dwóch ) z nich, i to łączących się ze sobą. Na mapce poniżej zaznaczone są te ulice.
W dodatku przy pierwszej z tych uliczek, mieszka kilkanaście rodzin ( a może ściślej – stoi kilkanaście domów ) przy drugiej z nich – są dwa budynki, jeden zresztą z wjazdem bezpośrednio od ulicy Krasickiego. Trochę to mało, jak na “ budowę dróg na terenie osiedla mieszkaniowego “. Budowane mają być w istocie 2 drogi ułatwiające życie ( to przyznajmy – nic złego ) kilkunastu rodzinom. Natomiast w tym rejonie ( naszej ulicy Krasickiego ) takich nieutwardzonych, wyboistych, pełnych pyłu latem, a błotnistych jesienią dróg, jest ponad 40 ! Rodzi się więc pytanie czemu inwestycja nie obejmuje całości terenu przy Ignacego Krasickiego, albo chociaż ( jeśli brak środków na to ), tegoż terenu sporej części. Choćby 10 dróg na 40 – zawsze brzmi i wygląda lepiej. No i mniej będzie pytań, czemu akurat ta ulica, a nie tamta. Tym bardziej, że koszt inwestycji to ( upraszczając ) około 10 milionów złotych. Teraz już rozumiecie, czemu czasem warto się czepiać nazw i cyferek.
Trzeci problem dotyka kwestii podstawowej – tego co istnieje a co nie istnieje. Z zaznaczonych na poniższej mapie uliczek uliczek A i B , droga B ( oznaczona kolorem pomarańczowym ) , … w zasadzie funkcjonuje w przestrzeni publicznej w sposób mocno ograniczony. Można się nawet pokusić o stwierdzenie, że w istocie musi być dopiero zbudowana.
Zresztą … zapraszamy na wycieczkę po niej – tym razem wirtualną. Na poniższym filmie widać wyraźnie jak ta droga wygląda
Tak wygląda droga A
A tak wygląda droga B
Na chwilę obecną, na inwestycję przy ulicy Krasickiego ( lub jeśli wolicie na terenie osiedla mieszkalnego przy tej ulicy ) wydamy – my, bo to przecież zawsze są w wypadku samorządów nasze, wspólne pieniądze – około 10 milionów PLN, na 2 uliczki. Przy których stoi kilkanaście budynków. A przecież są inne inwestycje w mieście. I to całkiem blisko. Na remont czeka cała ulica Krasickiego. W tej inwestycji mają partycypować i Starostwo Powiatowe, i Gmina Myszków. Ale trzeba mieć pieniądze. A to nie jest to 10 milionów, o których tu mówimy. Bo to nie ta inwestycja, nie ten remont i nie ta budowa. Warto o tym pamiętać. O to skąd miasto ma wsiąść na to pieniądze, jeśli wyda 10 milionów na boczne uliczki, pytał nawet na XXIV Sesji Rady Miasta Myszkowa, burmistrza Włodzimierza Żaka, radny Tomasz Załęcki, nie otrzymał jednak odpowiedzi.
Będziemy się bacznie całej sprawie przyglądać.
Ciąg dalszy nastąpi